Festivaaliohjelma

Vuoden 2024 festivaalin ohjelma on nyt julkaistu!
Avaa/lataa ohjelmakartta pdf-tiedostona tästä.

Vuoden 2024 festivaalielokuvien tarkemmat esittelyt päivittyvät vähitellen maaliskuun aikana kunkin esityspäivän kohdalle. (HUOM! Toistaiseksi sivuilla näkyvät vielä vuoden 2023 festarinäytösten esittelytekstit ja -kuvat.)

SUOMALAISEN ELOKUVAN FESTIVAALI 2024

Teemaohjaajat Risto Jarva ja Nyrki Tapiovaara
Näytösliput 7 e, festivaalikortti 25 e (oikeuttaa kaikkiin näytöksiin mikäli paikkoja riittää)
Oikeus ohjelmanmuutoksiin pidätetään!

TORSTAI 11.4. – Kino Diana

17.00 Nyrki Tapiovaara: Juha (1937, S, 100 min, DCP)
19.00 Risto Jarva: Ruusujen aika (Rosornas tid, 1969, K12, 107 min, DCP)
21.00 Chrzu-retrospektiivi (yht. 130 min + 10 min tauko, DCP)
– Kaukosaaren kirous (2008, K12, 16 min, animaatio)
– Nightsatan and the Loops of Doom (2013, K18, 24 min)
– Carlotta Moore and Me (2023, K18, 90 min)

PERJANTAI 12.4. – Logomo, Kino-sali

10.30 Nyrki Tapiovaara: Herra Lahtinen lähtee lipettiin (Bättre fly än illa fäkta, 1939, K16, katkelmat 57 min, DCP); näytöksen alustaa Lauri Piispa, vapaa pääsy!
12.00 Paneelikeskustelu: Suomalaisen elokuvan kaanon
14.30 Nyrki Tapiovaara & Hugo Hytönen: Miehen tie (En Mans väg, 1940, S, 93 min, 35 mm)
16.30 Risto Jarva & Jaakko Pakkasvirta: Yö vai päivä (Natt eller dag, 1962, S, 91 min, 35 mm); alkukuvana Torstai eläviä kuvia Suomen kesästä (1963, 8 min, 16 mm)
18.30 Risto Jarva: Työmiehen päiväkirja (En Arbetares dagbok, 1967, K12, 91 min, 35 mm); alkukuvana Tampere, iloisen kesän kaupunki (1964, 12 min, DCP)
20.30 Risto Jarva: Yhden miehen sota (En mans krig, 1974, S, 108 min, 35 mm)

LAUANTAI 13.4. – Logomo, Kino-sali

11.00 Hannu Leminen: Synden lockar (Synnin jäljet, 1946, [K7/K18], 83 min, DCP)
13.00 Aito Mäkinen & Virke Lehtinen: Vain neljä kertaa (Bara fyra gånger, 1968, K16, 86 min, 35 mm)
15.00 Nyrki Tapiovaara: Kaksi Vihtoria (Toffelhjältar, 1939, S, 110 min, 35 mm)
17.00 Risto Jarva: Loma (Solskenande, 1976, S, 113 min, 35 mm)
19.00 Aito Mäkinen & Virke Lehtinen: Muurahaispolku (Myrstigen, 1970, K12, 89 min, 35 mm)
21.00 Risto Jarva: Bensaa suonissa (Bensin i blodet, 1970, K16, 97 min, 35 mm)

SUNNUNTAI 14.4. – Kino Diana

12.00 Risto Jarva: Onnenpeli (Lyckospelet, 1965, K16, 93 min, DCP); alkukuvana Työtä Ylioppilasteatterissa (1961, 8 min, DCP)
14.00 Nyrki Tapiovaara: Varastettu kuolema (Den Stulna döden, 1938, K12, 101 min, DCP)
16.00 Risto Jarva: Mies, joka ei osannut sanoa ei (Mannen, som inte kunde säga nej, 1975, S, 103 min, DCP)
18.00 Risto Jarva: Jäniksen vuosi (Harens år, 1977, S, 129 min, DCP)